Farklı Platformlarda Çalışabilir Hale Getirmek

• QT Creator ile oluşturduğum program build ve run'dan sonra çalışmakta.
    Linux işletim sistemi kullanıyorum, bu programı windows sistemlerde çalışacak hale nasıl getirebilirim.
    Tek bir exe dosyası halinde olmak zorunda değil. Fakat bilgisayarlar arası aktarabilecek hale getirmeliyim.

• Projenizi MS Windows altında derlemeniz gerekiyor sanırım.

• Haklı olabilirsiniz. Çünkü linux üzerinde derlediğimde tıkladığım zaman çalışabilir bir program halinde. Windowsta derlersen dediğiniz gibi belki exe dosyası şeklinde çıktı alabilirim.

• Hangi platformda calisacaksa projeni goturup oradaki Qt'u kullanarak derlemen lazim.

• Kardeşim öncelikle Şöyle:
    Android, WinRT, Windows, Blackberry ortamlarına yönelik programlarını Windows'ta derleyebilirsin.

Android, Linux, Blackberry ortamlarına yönelik programlarını Linux da derleyebilirsin.

Android, Mac OS, IOS, Blackberry ortamlarına yönelik programlarını Mac OS da derleyebilirsin.

yani önce bu listeye göre hedef ortamını seç ve ona görede derleme yapacağın ortamını seç. Daha sonra derleme yapacağın ortama Qt yükleyip projeni derleyebilirsin. Bu arada bir ortamda Qt Creator da oluşturduğun bir projeyi (O İşletim sistemine has API leri vs kullanmadıysan) başka bir ortama kopyala-yapıştır yapıp yeniden derlediğinde (proje dosyalarında ve kodlarda neredeyse hiçbir değişiklik yapmadan) program, derlediğin sistemde çalışmaya hazır hale gelir. Ayrıca Windows ta tek bir exe istiyorsan (ki ben tavsiye ederim) Static Link Olayını araştırman gerekli. Ben kullanıyorum ve gayet kullanışlı. Örneğin Boş bir Widget projesi yaklaşık 15 mb falan oluyor (Static Link ile tek exe de).

Log in to reply

Looks like your connection to Qt Forum was lost, please wait while we try to reconnect.